Výrobky

Infekcia kože mäkkýšom Contagiosum

Infekcia kože mäkkýšom Contagiosum


Napriek tomuto názvu je infekcia kože mäkkýšmi Contagiosum veľmi častým typom vyrážky u detí. Choroba, ktorú rodičia len málo poznajú pod svojím lekárskym menom, je v skutočnosti vírusová infekcia prenášaná priamym kontaktom s uterákmi, oblečením, hračkami a inými kontaminovanými predmetmi. Najčastejšie ochorenie samo zmizne za 12 až 18 mesiacov bez liečby.

Foto: kidshealth.org

Výskyt infekcie Molluscum Contagiosum má podobu niektorých erupcie podobné bradaviciam, biela alebo svetloružová. Výklenky sú okrúhle, silné, v strede vyznačené hĺbkou a majú priemer asi 1-5 mm. Ak na bradavice pôsobí tlak, môže dôjsť k bielemu machovému výtoku.

Vo väčšine prípadov infekcie mäkkýšom Contagiosum sa na celom povrchu tela vyskytuje menej ako 20 erupcií. Bradavice sa vyvíjajú v skupinách na všetkých častiach tela, s výnimkou dlaní a podrážok.

Príčiny a šírenie infekcie mäkkýšmi Contagiosum

Kožná infekcia spôsobená Molluscum Contagiosum je spôsobená vírusom, ktorý sa môže ľahko prenášať kontaktom s pokožkou. Môže sa dostať do tela dotykom kontaminovaných predmetov, najmä tých, ktoré interagujú priamo s prázdnym telom.

Akonáhle sa vírus dostane do oblasti tela, infekcia sa šíri po celej koži. Zatiaľ čo väčšina dospelých má imunitu proti vírusu, deti sú zvyčajne náchylné na rozvoj infekcie.

Riziko kontaktu s chorobou sa zvyšuje v zlom hygienickom stave av kontexte horúcej klímy. Molluscum Contagiosum môže ovplyvniť všetky vekové kategórie, ale v 8 z 10 prípadov sa vyskytuje v populácii mladšej ako 15 rokov. Deti od 1 do 4 rokov zaujímajú vedúce postavenie v zozname pacientov s touto kožnou infekciou. Konkrétne sú hlavnými cieľovými kategóriami:

  • malé deti a dospievajúci;
  • športovci (zápasníci, plavci, gymnastky);
  • ľudia s nízkym imunitným systémom proti infekcii HIV, liečbe rakoviny alebo dlhodobému používaniu steroidov.

Vývoj infekcie mäkkýšov Contagiosum

Opuch bradavíc sa vyvinie do 2 až 8 týždňov po kontakte s vírusom. Zvyčajne každý bradavica zostáva na koži medzi 6 a 12 týždňami, schne a zmizne. Ako niektoré bradavice prechádzajú, nové sa vyvíjajú aj v iných oblastiach.

Rok a pol sa objavujú bradavice z času na čas, až kým sa nevyvinie imunita tela voči vírusu. Zriedkavo môžu bradavice pretrvávať až 5 rokov. Výkyvy nespôsobujú žiadne nepríjemné pocity a nezanechávajú žiadne jazvy, s výnimkou prípadov, keď postihnuté časti zostávajú mierne sfarbené.

Liečba infekcie Molluscum Contagiosum

Liečba infekcie Molluscum Contagiosum nie je pre lekárov možnosťou pre pacientov v ranom veku z niekoľkých dôvodov:

  • špecifická liečba je pre dieťa veľmi bolestivá (napríklad tekutý dusík);
  • niektoré zásahy môžu spôsobiť trvalé popáleniny pokožky (napr. kauterizácia);
  • ošetrenia zanechávajú trvalé príznaky;
  • choroba prechádza sama za 12 - 18 mesiacov, neobmedzuje prirodzené činnosti dieťaťa a bradavice sú zvyčajne menej viditeľné;
  • Aj keď je to nákazlivé, šanca na prenos tejto miernej infekcie je veľmi nízka.

Ak sú bradavice veľmi rozšírené a viditeľné, môže sa použiť špeciálna masť nazývaná imikvimod, čo je bežný prípad u dospelých, nie u detí.

Štítky Molluscum contagiosum