Informácie

Chróm

Chróm


Napriek svojej viac ako diskrétnej prítomnosti je chróm prvkom, bez ktorého by telo neexistovalo, pretože je zapojené do mnohých metabolických funkcií.

Napriek svojej viac ako diskrétnej prítomnosti je chróm prvkom, bez ktorého by telo neexistovalo, pretože je zapojené do mnohých metabolických funkcií.
Odporúčaná denná dávka: 120-200 mcg.
zdroje
Pivné droždie, morské plody, mäso (najmä šunka), brokolica, hroznová šťava.
Úlohy a charakteristiky
- znižuje riziko cukrovky, pretože narúša transport glukózy do buniek, kde sa premieňa na energiu;
- zmierňuje aterosklerózu zvýšením hladiny „dobrého“ cholesterolu;
- nízky krvný tlak.

Poruchy - nedostatok alebo nadmernosť


Poruchy spôsobené nedostatkom chrómu
Existujú ľudia s nedostatkom chrómu, u ktorých sa vyvinie glukózová intolerancia, čo vedie k hyperglykémii a hyperinzulinémii. Únava, obezita, vysoký cholesterol, cukrovka typu II, hypoglykémia a ateroskleróza sú všetky znaky nedostatku chrómu.
Poruchy spojené s nadmernou spotrebou chrómu
Aj keď štúdie ukazujú, že denná dávka 1 mg chrómu nemá dlhodobú nepriaznivú reakciu, neznamená to však, že príliš vysoká koncentrácia - zatiaľ neurčená - nemôže spôsobiť vážne toxické účinky: zápalové kožné lézie a slizníc a významné zvýšenie prípadov rakoviny pľúc u osôb vystavených chrómovým výparom.
Užitočná poznámka
- Pacientom, ktorým bola nedávno diagnostikovaná cukrovka typu II, môže byť prospešný doplnok chrómu. Dlhodobí pacienti, ktorí nie sú závislí od inzulínu, nemajú rovnaké výhody.
- Zákerný je nedostatok chrómu po desaťročiach; vyskytuje sa najčastejšie vo veku 40 rokov.