Výrobky

Ktoré je najlepšie mlieko

Ktoré je najlepšie mliekoPonuka na trhu - sterilizované mlieko, pasterizované, prírodné, tukové, odstredené - sťažuje výber najlepšej možnosti. Vek, ktorý máte, je základným prvkom pri rozhodovaní. Odborníci na výživu tvrdia, že všetky výživové vlastnosti, ktoré pomáhajú zdravému zdraviu, sú pre deti a dospievajúcich najvhodnejšie prírodné mlieko. Pri spotrebe hmoty však z bezpečnostných dôvodov najlepšou voľbou zostáva ošetrené mlieko. Metódy úpravy mlieka používané v priemysle zabíjajú škodlivé látky v mlieku bez toho, aby sa narušila jeho výživová hodnota. Okrem toho toto ošetrenie tiež znižuje počet prvkov, ktoré kazia mlieko a predlžuje jeho životnosť.
Pitie v prírodnom stave však môže byť podľa odborníkov z Food and Drug Administration (USA) mliekom chorým na tuberkulózu, úplavicu, salmonelu alebo listeriu. Dva použité spôsoby spracovania mlieka sú sterilizácia a pasterizácia. V porovnaní s jednoduchou pasterizáciou, sterilizáciou alebo metódou UHT (ultravysoká teplota), ničí všetky látky odolné voči mlieku a tie, ktoré hrajú úlohu pri fermentácii mlieka. Toto vysvetľuje dlhú životnosť mlieka typu UHT až niekoľko mesiacov. Sterilizáciou sa mlieko v priebehu niekoľkých sekúnd zohreje na teplotu 140 - 150 stupňov Celzia a potom sa okamžite ochladí.
Pasterizácia, metóda pomalšia ako sterilizácia, nezabije všetky látky, ktoré fermentujú mlieko, ale iba znižuje ich počet. Preto je možné pasterizované mlieko uchovávať v chladničke iba niekoľko dní a nie mesiacov, napríklad mlieko UHT. Výsledkom je, že najzdravšie mlieko je typ UHT. Pre deti si vždy zvoľte mastné mlieko, pretože tuk zohráva dôležitú úlohu pri vývoji nervového systému. Pohár mlieka (250 ml) obsahuje takmer toľko bielkovín ako vajíčko a také množstvo draslíka ako banán.
Vitamín A sa nachádza v takmer rovnakých množstvách v 250 ml mlieka alebo 125 mg brokolice. Dospelý mladší ako 50 rokov môže užívať vitamín D. denne pol pohára mlieka. Namiesto toho, aby sme jedli sedem sardiniek, môžeme piť 250 ml mlieka, aby sme telu dodali rovnaké množstvo vápnika.
Ionela Croitorescu
Celý článok si môžete prečítať v: Evenimentul Zilei
13. februára 2007