Komentáre

12. týždeň tehotenstva

12. týždeň tehotenstva


Anka Panaitescu, odborný gynekológ, gynekológ klinickej nemocnice

12. týždeň tehotenstva predstavuje koniec prvého trimestra.

Ako veľké je dieťa v 12. týždni tehotenstva?

Vaše dieťa je asi ako slivka.

Po 12 týždňoch tehotenstva dosiahol plod dĺžku 5,5 centimetrov a hmotnosť asi 14 gramov.

Tehotenstvo vo veku 12 týždňov: ako vaše dieťa rastie?

Hlavné orgány sú zväčša formované a niektoré začínajú vykonávať svoju funkciu. Tento týždeň pred dieťaťom sa tvaruje, keď sa brada a nos stávajú čistejšími. Hlava je v porovnaní so zvyškom tela stále veľká. V tomto období sa nechty vyvíjajú.

Oči, ktoré sa pôvodne tvoria na bočných častiach hlavy, sa začínajú blížiť k sebe na úrovni tváre a uši sú takmer v konečnej polohe na bočných častiach hlavy. Pri vyšetrení ultrazvukom môžete vidieť kryštály plodu.

Črevá dieťaťa, ktoré dorástli do blízkosti pupočnej šnúry, mimo brucha plodu, migrujú do brušnej dutiny, kde sa nachádzajú.

Obličky začínajú vylučovať moč, ktorý sa hromadí v močovom mechúre. Z močového mechúra sa moč vylučuje močovou trubicou do plodovej dutiny, kde sa podieľa na tvorbe plodovej vody. Nervové bunky sa rýchlo množia a začínajú tvoriť synapsie (nervové spojenia v mozgu).

Preto má dieťa v tejto chvíli takmer všetky základné orgány, ktoré sa vytvorili, a odteraz budú hlavné zmeny súvisieť s ich vývojom.

Najvýznamnejšou zmenou vo vývoji vášho dieťaťa v tomto týždni sú reflexy. Váš malý chlapec sa teraz učí stlačiť päsť a otvoriť ju, vie, ako si ohnúť prsty, dokáže urobiť s niekoľkými pohybmi, ktoré napodobňujú sanie, a očné svaly sa napnú. Vaše dieťa sa bude triasť, ak ho zatlačíte do brucha, ale ešte ho nemôžete cítiť.

Prečítajte si tiež: Ako vyzerá dieťa v brušku v 12. týždni tehotenstva?

Nezabudnite: Každé dieťa sa vyvíja trochu inak - dokonca aj vo vašom tele. Cieľom našich informácií je poskytnúť všeobecnú predstavu o vývoji vášho dieťaťa.

Koľko mesiacov je 12 týždňov tehotných?

O 12 týždňov sa blížite na koniec tretieho mesiaca tehotenstva.

Čo sa deje vo vašom tele počas 12. týždňa tehotenstva?

Do 12. týždňa sa maternica dostatočne zväčšila na to, aby presiahla panvové kosti. Váš lekár teraz môže cítiť spodnú časť maternice v dolnej časti brucha. Z tohto dôvodu tlak na močový mechúr už nie je taký veľký ako v prvých dvoch mesiacoch, keď bola maternica v panve, takže ju nemusíte tak často potrebovať na záchode. Časté močenie sa však vráti v treťom trimestri, keď plod značne porastie.

Aj keď možno nebudete potrebovať špeciálne oblečenie pre tehotné ženy, bezpochyby si všimnete, že váš pás sa zhustil a že sa cítite pohodlnejšie vo väčších, menej obmedzujúcich šatách.

Zhromaždením hmotnosti plodu, placenty, plodovej vody, zvýšeného objemu krvi produkovaného telom, tekutiny nahromadenej v tkanivách, maternici a zväčšených prsiach získate do konca 12. týždňa hmotnostný prírastok asi 900 gramov.

Časté príznaky po 12 týždňoch tehotenstva

Príznaky, ktoré majú tehotné ženy zvyčajne v prvom trimestri, ako napríklad nevoľnosť a vracanie, sa znižujú, ak máte jedno tehotenstvo (ak máte dvojčatá, môže to trvať dlhšie, kým nebudete cítiť zlepšenie).

Namiesto toho sa môžu objaviť bolesti hlavy a závraty. Bolesti hlavy môžu byť spôsobené hormonálnymi zmenami, zníženou hladinou cukru v krvi, možným stresom alebo nedostatkom spánku. Závraty sa vyskytujú v dôsledku zmien krvného tlaku a opäť hormonálnych zmien. Ak pravidelne jete a konzumujete dostatok vody, môžete zabrániť závratom. Ak však máte závraty, nezabudnite si niekde sadnúť alebo si ľahnúť, kým neprejdete, a ak máte ťažšiu epizódu, lekár to určite oznámi.

Zároveň v 12. týždni môžete zaznamenať zvýšenie priehľadného vaginálneho výtoku, musíte však vedieť, že sú normálne (majú úlohu chrániť vagínu pred infekciami). Pokiaľ netesnosť nezmení farbu na žltú, zelenú, ružovú alebo hnedú, musíte sa nevyhnutne obrátiť na lekára (môžu to byť príznaky infekcie alebo predčasnej práce).

Pokiaľ ide o krvné škvrny, ktoré sa objavili tento týždeň, môžu byť varovným signálom aj normálnou vecou (napríklad sa môžu vyskytnúť, ak ste mali sex), musíte to však povedať lekárovi znova.

Môžete mať aj epigastrickú bolesť (bolesť v epigastrickej oblasti) a popáleniny - pálenie, ktoré sa začína od epigastrickej úrovne (podstatná oblasť) a vedie k dolnému pažeráku.

Odporúča sa jesť častejšie, s malými jedlami, v malom množstve a vyhnúť sa potravinám, ktoré zvýrazňujú vašu bolesť, ako sú hranolky, korenie alebo mastné potraviny.

Analýzy a vyšetrenia v 12. týždni tehotenstva

Medzi 11 a 14 týždňami môžete urobiť prvý skríningový test trimestrov na chromozomálne abnormality. Tento test zahŕňa odber krvi od matky a vyhodnotenie dvoch látok, ako aj ultrazvuk na stanovenie priesvitnosti nuchálnej oblasti (oblasť za hlavou plodu naplnená tekutinou). Získané údaje špecifikujú stupeň rizika pre plod pri určitých genetických abnormalitách a môžu matku viesť k vykonaniu biopsie choriových klkov alebo amniocentézy. Biopsia choriových klkov môže byť uskutočnená v tomto období, ale amniocentéza sa vykonáva o niečo neskôr.

Ultrazvukové vyhodnotenie nuchálnej priesvitnosti

Medzi 11 a 14 týždňami je ten pravý čas na podrobné vyšetrenie plodu ultrazvukom (známe ako morfológia prvého trimestra). Na tomto ultrazvuku môže lekár zistiť vývojové abnormality plodu. Hodnotia sa horné a dolné končatiny so svojimi segmentmi, ruky s prstami, hlavou a štruktúrami, choroidálne plexy, obežné dráhy, kryštalická, nosná kosť, srdce, bránica, žalúdok a močový mechúr, žalúdok a močový mechúr, chrbtica. plodu.

Tento ultrazvuk sa vykonáva najmä na získanie veľkosti nuchálnej priesvitnosti (oblasť naplnená tekutinou z krku plodu). Toto meranie koreluje so špecifickými analýzami v rámci prvého skríningového testu na prítomnosť chromozomálnych abnormalít v rámci prvého trimestra a odhaduje riziko fetálnych genetických problémov (príklad: riziko Downovho syndrómu). Vykonáva sa teda tzv. Najhoršia alebo dvojitá skúška v tehotenstve.

Ak výsledky najmenších problémov spôsobujú problémy, váš gynekológ môže odporučiť vykonanie amniocentézy.

Odporúčania na rovnakú tému:

Aké veľké je dieťa v porovnaní s ovocím?

Dôležitosť monitorovania tehotenstva

Toxické tehotenstvo (disgravidia)

2D ultrazvuk v tehotenstve

Patauov syndróm (trizómia 13)

Čo robiť v 12. týždni tehotenstva? Tipy pre vás

Vzhľadom na skutočnosť, že tehotenstvo je teraz o niečo bezpečnejšie, môže byť koniec prvého trimestra skvelým časom na zdieľanie radosti so svojimi priateľmi a členmi rodiny (ak ste tak ešte neurobili).

Prečítajte si tiež: Zoznam vecí, ktoré treba robiť v 12. týždni tehotenstva

Naplánujte si rozpočet svojho dieťaťa: tento týždeň sa porozprávajte so svojím partnerom o tom, ako budete riešiť tieto nové výdavky - oblečenie, jedlo, plienky, hračky a ďalšie vybavenie, ktoré je možné rýchlo pridať. Zamyslite sa nad tým, ako upravíte svoj rozpočet, aby ste si vytvorili priestor pre potreby dieťaťa. Prax vykonávajte odteraz niekoľko zmien rozpočtu a začnite šetriť.

11. týždeň tehotenstva 13. týždeň tehotenstva

Štítky Trojitý test Ultrazvukové tehotenstvo