Krátky

Afektívny deficit u školského dieťaťa

Afektívny deficit u školského dieťaťa


Otázka:

- Som matka osemročného dievčaťa, Maria. Odvtedy, čo som bol dieťaťom, malo moje dieťa problémy so správaním, bol rozmazleným dieťaťom, ktoré na oplátku dostalo takmer všetko, čo chcel, a nič mu neponúkalo. Myslel som si, že časom zmení svoje správanie a povzbudia ho rozhovory s ostatnými rodičmi, ktorí prešli alebo prešli tým, čím prechádzam. Postupom času sa niektoré problémy zmenšovali a iné sa zvýraznili. Moje dieťa sa stalo veľmi hrubým, závistivým, nenávistným dieťaťom, nevie, ako prehrať v súťaži, nevie, ako dať, nevie, ako ponúknuť pomoc, nevie alebo nechce milovať. Raz, keď som s ňou prešiel pred kostolom, hlasne som sa modlil za svoje zdravie a počul som ju hovoriť: „Urob mi horšie a horšie!“ Jej správanie ma ešte viac vyľakalo. keď je v škole, má problémy s medziregionálnymi vzťahmi a vyberá si svojich priateľov z tohto dňa podľa aktuálneho stavu. Deti ju začali nenávidieť a marginalizovať, čo ma veľmi bolí, ale zároveň som si vedomý, že majú pravdu. Verte mi, snažil som sa byť matkou čo najbližšie k dieťaťu, snažil som sa vysvetliť všetko, čo urobil dobre a všetko, čo neurobil dobre, prečo sa mýlil a ako opraviť chybu, niekedy Vysvetlila som jej desaťkrát, keď to bolo potrebné, pokúsila som sa ju odmeniť za dobré veci, ale potrestala som ju, keď sa mýlila, ponúkla som jej lásku, lásku, čas rovnako ako jej mladší brat s ktorou tiež nemá dobrý vzťah. Máme veľmi veľa okamihov, keď hovoríme o „medzi dievčatami“, hovoríme nám, čo sme počas dňa robili, čo by sme sa chceli stať, čo robila v škole, ako by sa chcela syna a ako sa s ňou správať, hovorím jej, ako som bol školákom, čo som robil nacistom a dobrým veciam, ale zdá sa, že tieto diskusie na nich zabudli, zlé dieťa, sebecké, závistivé, chváliace. Prosím, povedz mi, kde sa mýlim? Ako by som mal zaobchádzať so svojím dieťaťom? Čo by som mal urobiť, aby som to zmenil a dostal na správnu cestu?

odpoveď:

Z súvisiaceho hľadiska mám dojem (je to predpoklad, a preto ho berte ako taký), že kritický duch bol a je kľúčom k všeobecnému rámcu, v ktorom Mária vyrastala.

Nevie sa vysporiadať s prehnanými požiadavkami na ňu, ktoré sú podľa môjho názoru súčasťou atribútov zrelej dospelej osobnosti.

Dieťa nie je v žiadnom prípade a v žiadnej situácii tým, ktorý dáva (najmä láska), tým, ktorý ponúka pomoc.

Altruizmus samozrejme nie je a nikdy nebol charakteristický pre malé dieťa; ale môže sa stať podmienečným v dôsledku potreby adaptácie.

Obidve vaše deti sú vo veku, keď ich potrebujú prijať, a skutočnosť, že Mária nemá veľmi dobrý vzťah s jej bratom, dosť silne odhaľuje možnosť, že bude cítiť, že sa s ňou zaobchádza inak, že bude dostávať menej a bude sa od nej vyžadovať oveľa viac. viac.

Táto situácia je medzi bratmi celkom bežná a môže sa zdať prirodzená, aj keď nie je.

Pamätám si na slová veľkého spisovateľa, ktorý povedal, že paradox materskej lásky spočíva v tom, že bez ohľadu na to, koľko detí má matka, každé z nich cíti lásku ako celok, myslím, že nájdete zdroje potrebné na emocionálne vyváženie, ktoré Mária najviac potrebuje.

Inými slovami, Maria sa cíti menej milovaná. Ďalšie problémy, ktoré som mal (interkollegiatum, zlé dieťa, sebecké, závistivé, chválené), sú len dôsledkami emocionálneho deficitu, o ktorom sme hovorili.

Varujem vás, že to nebude ľahké, hlavne kvôli presvedčeniam, ktoré máte: „môj malý chlapec mal problémy s správaním“. Myslím si, že táto viera je skutočne problémom, ale nie Máriou.

Správanie v podstate nemá žiadne významné genetické stanovenia, ktoré sa štruktúrujú vo vzťahoch s ostatnými v dôsledku potreby adaptácie, ktorú som uviedol vyššie. Inými slovami, Mária sa týmto správaním nenarodila, ale musela sa to naučiť.

Teraz môže byť presvedčená, že je zlým dieťaťom, pretože matka má vždy právo na dieťa tohto veku. Týmto konaním potvrdzujete iba svoj názor (takto budete mať pravdu!).

Dobrá časť vecí je otázka: „Povedzte mi, kde sa mýlim?“. Nepýtajte sa na problém, ak ... ale kde. Niekde vo vašom vnútornom fóre ste sa už dozvedeli, že sa dá robiť inak. Prajem vám veľa úspechov a ubezpečujem vás, že výsledky sa objavia veľmi skoro.

Mircea Raslescu

Psychológ - psychológia detí a adolescentov
Kabinet alternej Ego