Komentáre

Epidurálna anestézia pri narodení

Epidurálna anestézia pri narodení


Epidurálna anestézia sa vykonáva v bedrovej oblasti s lokálnym anestetikom a je najčastejšie používanou metódou anestézie pri narodení vrátane cisárskeho rezu. Tento typ regionálnej anestézie nahradil anestéziu ruského nervu a paracervikálnu anestéziu.

Používané anestetikum (bupivakaín) v epiduráliách má predĺžený účinok a pomalší nástup ako anestetiká používané pre lokálne anestetiká (lidokaín).

Epidurál môže byť aplikovaný na normálne pôrody a pôrod, na indukovanú prácu, kliešte alebo na vákuum, dokonca aj na cisársky rez. Dozviete sa viac o pôrodnej anestézii a pôrodnom inštruktorovi.

Ako epidurálna funguje

Epidurálna anestézia sa zvyčajne vykonáva, keď stojíte alebo stojíte, ale v týchto pozíciách sa mierne nakloníte nad brucho, aby anestetiológ mohol lepšie vidieť chrbticu.

Zadná časť sa potom premyje veľmi studeným dezinfekčným roztokom, ktorý vás trošku znecitliví, takže necítite, že epidurálna ihla vstupuje do kosti. Zavádza sa vzorka dávky, aby sa zabezpečilo, že tekutina sa vstrekne do správnej oblasti. Ihla sa potom odstráni a v kolóne zostáva malý plastový katéter.

Ak je testovacia dávka dobrá, budete pripojení k anestetickej infúzii, ktorá bude podávaná nepretržite, kým nebude katéter odstránený. Infúzny liek môže anestéziológ zmeniť v závislosti od vývoja vášho narodenia a vašich potrieb.

Ako sa cítite, keď robíte epidurál?

Samotný postup je všeobecne opísaný ako postup medzi nepríjemnými a veľmi bolestivými. Pri kontrakciách môže byť dokonca ťažké ohnúť injekciu. Anestézia bolí viac ako bodnutie samotnej epidurálnej ihly, pretože v čase, keď je ihla vložená, ste už lokálne znecitlivení.

Väčšina žien opisuje bodnutie ako tlačenie alebo zásah do ihly. Ihla môže niekedy zasiahnuť nervy a spôsobiť, že budete cítiť miernu bolesť, alebo sa vaše nohy budú chvieť, čo je normálne a neznamená to, že ste ochrnutí.

Čo si myslíte o epidurálnej práci?

Po narodení sa odstráni epidurálny katéter a potom existuje možnosť pociťovať vaše nohy trochu znecitlivené po dobu niekoľkých hodín. Matky niekedy cítia, že už dlhšiu dobu nemajú stálu moc a bolesti chrbta v epidurálnej oblasti sa môžu prejaviť aj neskôr.

Epidurálne riziká

Epidurálne riziká sú početné. Najčastejšie komplikácie sú typom zníženia krvného tlaku v tehotenstve, ktorý sa zvyčajne dá rýchlo liečiť liekmi a meniť polohu tela. Medzi ďalšie riziká patrí utrpenie plodu, nesprávna poloha plodu atď. Paralýza, znecitlivenie, poškodenie nervov a infekcie u matky sú zriedkavé, môžu sa však vyskytnúť.

Podmienky na vykonanie epidurálnej anestézie

Nie každý môže urobiť epidurál. Toto rozhodnutie môže závisieť od niekoľkých fyzických alebo zdravotných dôvodov:

  • Niektoré lieky, ktoré užívate. Najmä tieto antikoagulanciá môžu byť rozhodujúcim faktorom pri podávaní alebo nepodávaní epidurálu.
  • Zloženie krvi. Ak to nie je bežné, môžu existovať riziká.
  • Problémy s chrbtom. Skolióza alebo iné podobné stavy môžu anestéziológovi spôsobiť bolesti hlavy, keď musí nájsť vašu epidurálnu oblasť.
  • Masívne krvácanie alebo šok.
  • Infekcia v chrbte. Ak je katéter umiestnený do infikovanej oblasti, táto infekcia sa môže šíriť do chrbtice a potom do celého tela, čo ohrozuje vaše zdravie.
  • Nedostatok anestetika v nemocnici.
  • Obmedzenia stanovené nemocnicou. Niektoré nemocnice nepovoľujú epidurálnu anestéziu v určitých prípadoch, napríklad keď ste dosiahli maximálnu dilatáciu (10 cm) alebo nie skôr ako 4 cm.

Iné metódy regionálnej anestézie

Ďalšími metódami regionálnej anestézie sú kaudálna injekcia (do sakrálneho kanála), ktorá sa používa veľmi zriedka, a spinálna injekcia (do subarachnoidálneho paraspinálneho priestoru).

Ten sa dá použiť v cisárskom reze ešte menej pre prirodzené pôrody, pretože účinok je krátkodobý a môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky, ako sú bolesti hlavy. Ak sa používa miechová injekcia, tehotné ženy by mali byť neustále ošetrované a každých päť minút by sa mali kontrolovať vitálne znaky, aby sa detegovala a liečila potenciálna hypotenzia.

Štítky Epidurálna anestézia Epidurálny pôrod Mýty epidurálna anestézia