Informácie

Análna inkontinencia po narodení

Análna inkontinencia po narodení


Ročná inkontinencia po narodení je bežným javom, ktorý je ťažké kontrolovať odstraňovanie trusu a plynov z rôznych príčin. Jedna zo štyroch matiek čelí príznakom tohto nepríjemného stavu fyzicky aj psychicky.
Okrem narušenia fyziologickej funkcie a hygienických problémov, ktoré vyvoláva inkontinencia análu, nedobrovoľné uvoľňovanie produktov trávenia výrazne ovplyvňuje emocionálne zdravie a kvalitu života všeobecne.

Príčiny análnej inkontinencie po narodení

Análna inkontinencia môže byť spôsobená účinkami tehotenstva na dolné panvové svaly alebo nervy na tejto úrovni, ako aj zraneniami zvierača, ktoré sa vyskytli počas pôrodu.
Análny zvierač je najčastejšie postihnutý vaginálnymi pôrodmi, pri ktorých sa kliešte používali na pomoc dieťaťu pri pohybe cez pôrodný kanál. Epiziotomia, chirurgický rez urobený vo svalovej oblasti medzi vagínou a konečníkom (perineum) na rozšírenie vaginálneho otvoru, môže byť ďalšou príčinou análnej inkontinencie.
Ďalšími faktormi, ktoré uprednostňujú túto chorobu, sú: narodenie veľmi vyvinutého dieťaťa, dlhý tlak na vylúčenie plodu alebo umiestnenie dieťaťa pri narodení smerom nahor.
Niektoré štúdie naznačujú, že vysoký počet narodených detí zvyšuje riziko vzniku choroby. Okrem toho sú ženy náchylné k análnej inkontinencii, keď sa blížia k menopauze. Obezita a dysfunkcia hrubého čreva sú ďalšie bežné príčiny choroby.

Pretrvávajúca análna inkontinencia

Pretrvávanie análnej inkontinencie je ťažké zovšeobecniť: väčšina žien znovu získa kontrolu nad vylučovacou funkciou iba po niekoľkých mesiacoch po narodení, ale existujú aj prípady, keď je možné ochorenie v priebehu rokov predĺžiť.

Foto: organizovanjenn.files.wordpress.com

Liečba análnej inkontinencie

Liečba análnej inkontinencie v podstate zahrnuje obnovenie kontroly nad črevným tranzitom. V závislosti od presných príčin ochorenia lekár odporučí špeciálnu diétu, lieky, cvičenia alebo v najzávažnejších situáciách chirurgický zákrok.
Môže byť užitočná bežná hnačka. Na druhú stranu, mierne preháňadlá (horčíkové mlieko) sú predpísané, keď dôjde k análnej inkontinencii po chronickej zápche.
Biofeedback tréning je metóda, ktorá využíva myseľ na kontrolu základných funkcií tela. Táto technika spočíva v pripojení senzorov k monitorovaciemu zariadeniu, ktoré pacientovi pomôže kontrolovať svoje telesné reakcie s mozgom.

Praktické tipy na kontrolu análnej inkontinencie

  • ak trpíte únikom čreva, môžete použiť špeciálny druh absorpčnej bielizne dostupnej v lekárňach;
  • Cvičenia podľa Kegela, pri ktorých sa sťahujú a rytmicky uvoľňujú panvové svaly, sú užitočné pri liečbe análnej a močovej inkontinencie;
  • dôležité sú aj zmeny životného štýlu: spotreba jedla v malom množstve, vysoká spotreba vlákniny a správna hydratácia sú len niektoré z užitočných opatrení pri liečbe análnej inkontinencie;

Neváhajte a vyhľadajte pomoc lekára pri riešení tohto nepríjemného problému. V zriedkavých prípadoch je nutný chirurgický zákrok.

Značky po narodení